Základním kamenem celé au pair zkušenosti je prozkoumávání měst, států a všech geografických rozmanitostí USA. Ať už to bude o víkendech, během dovolené s hostitelskou rodinou nebo v rámci měsíce, který máte po skončení au pair programu na cestování – budete poznávat nejen Ameriku, ale i spoustu věcí v ní. A co je tím nejlepším způsobem, jakým můžete sdílet zážitky se svou hostitelskou rodinou a přáteli, až se vrátíte domů, a zároveň jakým si uchováte záznamy svých příběhů, fotek a videí? Cestovatelský blog!
Ptáte se, jak se stát cestovatelským bloggerem? Je to jednoduché – vše, co potřebujete, je platforma na sdílení, fantastický obsah a ambice neustále postovat nové věci, zatímco jste na cestách. Představujeme Vám postup, jak začít s blogem a jak ho udržovat díky skvělým fotkám z cest, rekapitulaci výletů a dalším zážitkům.
Tip #1: Pište kvalitní obsah
První věcí, na kterou musíte myslet, když se učíte psát blog, je, že Vaši čtenáři očekávají kvalitní obsah. Budou chtít nahlédnout na zážitky z Vašeho dobrodružství z Vašeho úhlu pohledu, a proto je musíte popsat chytlavým a inspirujícím způsobem. Čtenáře si totiž chcete udržet a zajistit, že se k Vám budou vracet pro další příběhy! Nejdůležitější pro psaní kvalitního obsahu je psát od srdce. Zkuste se na svůj blog dívat tak, jako byste vyprávěli příběh svému nejlepšímu kamarádovi, a přeneste do příspěvků ten samý tón a důraz na detail. Neméně důležité je psát co nejpodrobněji, protože to pomůže čtenářům vžít se do Vašich cest, jako by na nich byli s Vámi. Vhodným způsobem, jak si všechny detaily pamatovat, je psát si na cestách poznámky. Ať už si je budete zaznamenávat do notýsku nebo do telefonu, budete se mít při vytváření příspěvku naostro k čemu vrátit. Věřte nám, sami sobě poděkujete, že jste si zápisky vedli!
Tip #2: Tvořte obsah už na cestách
Se vším tím cestováním, které na Vás čeká, se Vám může stát, že se budete cítit zahlcení vším, o co se chcete podělit. Nedovolte, aby se pro Vás vytváření blogu stalo stresující záležitostí – ať je naopak zábavnou a vyváženou součástí cestování, čehož docílíte tak, že ho budete psát průběžně během cest. Pro některé to bude znamenat psát blog na smartphonu. Au pair přišli na to, že čas strávený v dopravním prostředku (ve vlaku, v letadle či v autě) může být na psaní jedním z nejproduktivnějších. Bez rozptylující Wi-Fi nebo sociálních médií se můžete psaní nerušeně věnovat po docela dlouhou dobu. Potom si výtvor jednoduše pošlete na e-mail a budete v něm pokračovat na notebooku nebo jakémkoliv jiném zařízení, které Vám vyhovuje. Celé je to o efektivitě, tak se psaní na cestách nebojte.
Tip #3: Vyhraďte si čas na organizaci a úpravy
Organizace, upravování a postování obsahu je velkou součástí procesu blogování. Neuspěchejte ji! Fáze těsně před nahráním příspěvku může být dokonce tou nejdůležitější, protože právě během ní si nejpravděpodobněji všimnete chyb, napadne Vás, jak by to šlo vylepšit, atd. Abyste si udrželi skvělou úroveň cestovatelského blogu, je pravděpodobné, že budete muset značně ukrajovat ze svého volného času a věnovat ho psaní, úpravám a postování. Ať už si vyhradíte 30 minut každé ráno, abyste toho jednoduše napsali co nejvíce, hodinu každý druhý den na vybrání a úpravu fotek, nebo tříhodinový blog každý týden na organizaci, úpravy a zveřejnění příspěvku, klíčové je udržovat konzistenci. Vaši čtenáři budou chtít vědět, kdy mohou očekávat další příspěvek, proto je dobré stanovit si harmonogram a dodržovat ho, jak jen to bude možné.
Tip #4: Pořizujte na cestách úchvatné fotky
Když přijde na skvělý cestovatelský blog, tak máte napůl vyhráno, pokud pořídíte fotky ve vysoké kvalitě, které budou doprovázet Vaše příspěvky. Určitě chcete, aby Vaši čtenáři viděli všechna ta nádherná místa, která jste prozkoumali, a na všech těch místech si představovali sami sebe (a Vás!). Čím lepší fotky, tím inspirativnější Váš blog bude. Existuje několik triků, na které byste měli během focení na cestách myslet – například vždy vytvořte nějaký vzorec. Lidský mozek je nastavený tak, aby reagoval na vzorce, ať už to jsou tvary mraků, symetrie stromů nebo listů či dokonce barvy, které se vzájemně doplňují. Vyhledávejte věci, které jsou vizuálně příjemné, a ty foťte. Vždy kameru držte rovně a při focení se nehýbejte – rozmazané a nepřesné fotky nikdy nebudou dobré. Dalším důležitým pravidlem při kompozici fotek je “pravidlo třetin“ – je to koncept, v němž lidé rozkládají všechny obrazy na tři rovnocenné části, ať už vertikálně, nebo horizontálně, či obojím způsobem. Nejlepší tedy je věnovat jednu třetinu fotky jednomu předmětu a zbylé dvě jinému. Tak například fotka lodi na oceánu je nejlépe zachycena ve chvíli, kdy je na jedné třetině fotky loď a na zbylých dvou oceán. Je to jednoduchá vychytávka, díky které budou Vaše fotky z cest vypadat profesionálně.
Tip #5: Zviditelněte se na sociálních médiích
V neposlední řadě myslete na to, že když se budete pravidelně objevovat na sociálních médiích, tak Vám to pomůže povznést Váš blog z dobré úrovně na výbornou. Když budete sdílet své zážitky se čtenáři v reálném čase, bude jim připadat i spojení mezi Vámi reálnější, a tím pádem budou ochotnější procházet si na blogu Vaše nejnovější příspěvky nebo si je číst v tu chvíli, co je publikujete. Když o Vás nebude na sociálních médiích slyšet, sejdete z radaru! Existuje nesčetně uživatelů vytvářejících cestovatelský obsah – pokud chcete vyčnívat z davu, budete si muset udržovat odběratele. Zkuste postovat na sítích, jako je Instagram, Twitter a Facebook, jak jen to půjde, a snažte se na těchto platformách své příběhy také aktualizovat. Samozřejmě pokaždé, když vytvoříte na blogu nový příspěvek, měli byste ho sdílet na všech platformách a přesměrovat své odběratele na nejnovější obsah. Čím více obsahu vytvoříte a čím více o něm budete psát, tím snáz si na Vás čtenáři vzpomenou – to znamená, že veškeré tvrdé práce, kterou jste vložili do vytváření skvělých fotek z cest a psaní kvalitních textů, si lidé všimnou a Vy za to budete oceněni!